Halloween

Halloween

je keltský sviatok s históriou siahajúcou až do doby pred naším letopočtom. Deň 31. októbra bol hranicou medzi dvoma hlavnými periódami (letom a zimou).

Kelti tento deň vnímali ako pomedzie, keď sa stiera hranica medzi svetom živých a mŕtvych. Stavali preto oltáre, ktoré obsahovali vtáčie perá, či zvieracie lebky, a mali za účel nadviazať spojenie s mŕtvymi, pre ktoré sa potom organizovali uctievacie obrady. Sviatok sa v keltčine nazýval Samhain. Mnohé z pôvodného Halloweenu sa zachovalo do dnes. Ľudia pred svojimi domami stavajú malé oltáre, avšak na ich stavbu sú používané vyrezávané tekvice, namiesto ohňov sa zapaľujú sviečky.

Zvyky dnešného Halloweenu sa rozvinuli v Írsku pravdepodobne na základe prelínania zvykov vychádzajúcich zo staroirského pohanského sviatku Samhain, osláv rímskych pohanských sviatkov a kresťanských slávností Všetkých svätých, ktoré boli prinesené do Ríma spoločne s kresťanstvom. Americký folklorista Jack Santino napísal, že „v celom Írsku existovalo nepokojné prímerie medzi zvykmi a vierou spojenými s kresťanstvom a tými, ktoré boli spojené s náboženstvami predkresťanskými“.

Historik Nicholas Rogers, ktorý skúma počiatky Halloweenu, poznamenáva, že zatiaľ čo „niektorí folkloristi zasadzujú jeho počiatky do rímskych osláv bohyne Pomony (bohyne ovocia, ovocných stromov a ovocinárstva) alebo slávností zvaných Parentalia, čo boli tzv. „dni predkov“, s keltským sviatkom Samhain, ktorý pochádza zo starého Írska a bol spojený so začiatkom keltského nového roku.

Delifood - halloween

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie